Choď na obsah Choď na menu
 


5. Okná a dvere

Na výber máte klasické drevené, tzv. Euro okná, plastové okná, hliníkového okná alebo ich kombináciu. Materiál určuje nielen fyzikálne vlastnosti okna, ale tiež dodáva bytu a domu charakteristický vzhľad.

 

Kupujte si kvalitné plastové okná, ktoré majú pokročilejšie odvetrávanie vlhkosti. Trojsklá majú menší výskyt rosenia okien ako dvojsklá vďaka tomu, že rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nie je taký veľký.

article preview
 • Typologické požiadavky kladené na dverovú a okennú konštrukciu vychádzajú z funkcie jednotlivých miestností a priestorových požiadaviek. Podľa toho je zvolený spôsob ich otvárania.

 

 • Návrh okien a dverí vychádza obyčajne z celkového charakteru navrhovaného domu. Sú dôležitou súčasťou budovy nielen z technickej, ale aj estetickej stránky. Vhodne zvolené tvary, ich členenie, materiály a farebnosť môžu obohatiť architektúru a štýl domu.

 

 • Okná a dvere môžeme deliť podľa druhu použitého materiálu, spôsobu otvárania, počtu krídel či druhu zasklenia.

 

 Základne delenie okien a dverí

 • Plastové okná a dvere- Plastové okná a dvere sú skonštruované tak, aby prinášali úžitok a radosť po desiatky rokov. Široká ponuka plastových profilov umožňuje zvoliť okna, podľa požiadaviek na izolačné vlastnosti.

 

 • Hliníkové okná a dvere- Hliníkové okná a dvere majú výborné technické a statické parametre a preto sa hodia na rodinné domy. Hliník je nenáročný na údržbu, vyznačuje sa tiež výrazným a moderným vzhľadom, má dokonale pevný tvar a presnú manipuláciu. Používa sa pre nadrozmerné krídla a pre presklené fasádne systémy.

 

 • Drevené okná a dvere- Drevo je ušľachtilý a pre mnohých najkrajší materiál. Vizuálny i fyzický kontakt s dreveným rámom je príjemný a umocňuje dojem z bývania v spojení s prírodou. Drevo všeobecne dosahuje výborné tepelno-izolačné vlastností. Drevo vyžaduje pravidelnú údržbu, v priebehu celej životnosti okna.

 

Pri návrhu francúzskych okien si treba uvedomiť, že radiátor sa nedá umiestniť pod okno.

 

Montáž okna 

 • Základnou pozíciou pochopenia správnej montáže je uvedomenie si skladby pripojovacej škáry okenného otvoru. Prvá úloha je statická funkcia a druhá funkcia je hydroizolačná a tepelnoizolačná.

 

 • Pre uchytenie najčastejšie používame 2 kotviace prvky:

  • skrutkou priamo cez rám, upevníme rám do stavebného materiálu tvoriaceho otvor

  • použijeme rôzne tvarované kotviace plechy a konzoly, ktoré sú pripevnené na rám okennej konštrukcie a následne sú priskrutkované do stavebnej konštrukcie.

 

 • Na hydroizolačnú a tepelnotechnickú izoláciu pri spojení rámu okna a stavebnej konštrukcie používame materiál, ktorý ma minimálne rovnaké hydroizolačné a tepelnotechnické parametre  ako samotné okno.

 

 
 


Prihlásenie

Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< apríl / 2021 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 56097
Mesiac: 3774
Deň: 155