Choď na obsah Choď na menu
 


14. Zateplenie

Zateplovanie je v súčasnosti jedným z najčastejších stavebných zásahov, ktoré sa realizujú s cieľom znížiť energetické nároky budovy. Hlavnou motiváciou je finančná úspora na vykurovaní. Ďalší podnet prichádza v podobe prísnejších noriem a európskych smerníc.Cieľom zateplenia budov je výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie objektu. Zateplená fasáda zamedzí tepelným stratám, teda úniku tepla cez obvodový plášť domu. Súčasné trendy v stavebníctve kladú teda dôraz na čoraz dokonalejšie zaizolovanie vonkajšieho plášťa.

article preview

Požiadavka na farbu vonkajšej povrchovej úpravy súvisí s tepelnou akumuláciou. Tmavšie odtiene spôsobujú väčšie zohriatie povrchu.Najčastejšie sa podceňuje minimálna hrúbka izolácie v závislosti od existujúcej hrúbky a typu steny. Často sa použije nevhodný typ izolácie pre jednotlivé funkčné druhy zateplenia. Je dôležité, aby zabudovávaná izolácia neobsahovala žiadnu vlhkosť.

 

Spôsoby zateplenia rodinného domu

  1. Odvetraný systém-realizuje suchým montážnym procesom. Skladá sa z tepelnoizolačnej vrstvy, kotviacej a nosnej konštrukcie, odvetranej vzduchovej vrstvy a obkladu. Tepelnoizolačné dosky sa osadzujú na kovovú alebo drevenú konštrukciu, ukotvenú do steny. Medzi izolačnou vrstvou a obkladom sa nachádza odvetrávacia vzduchová medzera. Tento zatepľovací systém je fyzikálne účinnejší pre odvádzanie vodných pár                                                                                                                                                          
  2. Kontaktný systém-je riešenie, pri ktorom sa priamo na tepelnoizolačný materiál, prilepený a ukotvený na stenu, nanesie tenkovrstvový omietkový systém vystužený sieťovinou. Jeho výhodou je nižšia cena a jednoduchší postup pri realizácii.

Stavebný materiál na zateplenie :

Polystyrén- je najčastejšie používaným materiálom pre svoju jednoduchosť, nízku objemovú hmotnosť, a vysokú opracovateľnosť. Nevýhodou je nižšia paropriepustnosť, najmä pri zle zvolenej hrúbke tohto izolantu môže viesť  ku kondenzácii vodných pár a k následnému vytváraniu plesní. Výpočet hrúbky polystyrénu je teda veľmi dôležitý, preto vždy kladieme dôraz na jej správne určenie.

 

Minerálna vlna- vyrába sa zo sklených vlákien, z dolomitu alebo čadiča. Minerálna vlna je vhodným izolantom, vďaka svojej prievzdušnosti a paropriepustnosi. Zvyšuje protipožiarnu odolnosť  stavby. Minerálne vlny sú chemicky neutrálne, odolné proti biologickým škodcom a hlodavcom a dobre sa s nimi pracuje. Nevýhodou je takmer trojnásobne vyššia cena v porovnaní s polystyrénom.

 

Prírodný izolant -je ekologickou alternatívou minerálnej vlny. Najčastejšie sa používa zo živočíšnych produktov ovčia vlna, ktorá má jedinečné izolačné vlastnosti, ale aj izolanty z odpadových produktov rastlinnej výroby.

Tepelnoizolačná omietka- nie je na trhu moc dlho – jedná sa o pomerne nové riešenie zateplenia, ktoré má svoje nesporné výhody – veľmi dlhá životnosť, priepustnosť vodných pár, veľmi dobré sanačné vlastnosti, aplikácia priamo na murivo a v neposlednom rade aj zníženie energetickej náročnosti budovy.

Celý manuál môžete zakúpiť tu :

Náš odporučený dodávateľ: 

 
 


Prihlásenie

Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< apríl / 2021 >>


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 56712
Mesiac: 3863
Deň: 140